Altınbaşak Ovası Konumu ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Altınbaşak Ovası Konumu ve Özellikleri

Altınbaşak Ovası, yüzyıllar önce dünyanın yer yüzü hareketleri sonucunda oluşmuş verimli bir ovadır. Türkiye’de yer alan bu ova, tektonik hareketler sonucu meydana gelmiştir. Çevresel faktörler, doğal faaliyetler, depremler ve rüzgârlar gibi etkenler, bu yeryüzü şeklinin oluşumunda büyük rol oynamıştır. Bu değişimler, ovaları, platoları ve dağları meydana getirmiştir. Ovalar, tarımsal faaliyetler açısından yüksek oranda verimlidir ve etrafa göre çukurda kalan alanlar olarak bilinirler.

Altınbaşak Ovası Nasıl Oluşmuştur?

Altınbaşak Ovası, tektonik hareketler sonucu oluşmuş bir ovadır. Depremler gibi yer yüzü hareketlerinin açtığı çukurlarda alüvyon birikmesi ile meydana gelmiştir.

Altınbaşak Ovası Nerededir?

Altınbaşak Ovası, Şanlıurfa'nın Suriye sınırında yer alır. Şanlıurfa iline 26 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Halk arasında Ceylanpınar Ovası olarak da bilinir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bu ova, verimli toprakları ile ünlüdür.

Altınbaşak Ovası'nın Özellikleri Nelerdir?

Altınbaşak Ovası, Türkiye'nin tarımına büyük katkı sağlamaktadır. Türkiye, bu anlamda kendi kendine yetebilecek kadar tarımsal ürün verebilmesini verimli ovalarına borçludur. Bu verimli ovaların başında gelen Altınbaşak Ovası'nda tarımsal faaliyetler oldukça yoğundur. Üstelik, tarımsal faaliyetlerden elde edilen ihracat fazlası ürünler, dış ülkelere ihraç edilerek ülke ekonomisine katkı sağlar.

Tektonik ovalardan olan Altınbaşak Ovası ve diğer tektonik ovaların Türkiye haritası üzerindeki dağılımlarına bakıldığında fay hatlarının üzerinde oldukları görülür. Bu nedenle, tektonik ovalar deprem kuşakları üzerinde yer almaktadır. Altınbaşak Ovası, yükseklik açısından doğudan batıya doğru alçalmaktadır.

Türkiye'deki ovalar, yükseklik bakımından Türkiye Fiziki Haritasında farklı renklerle gösterilir. Ovalar şu şekilde sınıflandırılır:

  • 0-200 metre arasındaki ovalar koyu yeşil
  • 200-500 metre arasındaki ovalar açık yeşil
  • 500-1000 metre arasındaki ovalar sarı renk ile gösterilir. Altınbaşak Ovası haritada sarı renk ile yer alır.
  • 1000-1500 metre arasındaki ovalar turuncu
  • 1500 metreden yüksek olan ovalar ise kahverenginin tonlarıyla belirtilmiştir.

Altınbaşak Ovası ve diğer ovalar, çevreleri açısından çukurda kalmaları ve çevresinin örtülü olmasından dolayı son derece verimli topraklara sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adapazarı Ovasının Özellikleri

Adapazarı Ovasının Özellikleri

Yeşilova Konumu ve Özellikleri

Yeşilova Konumu ve Özellikleri

Dağ Eteği Ovası Oluşumu ve Özellikleri

Dağ Eteği Ovası Oluşumu ve Özellikleri

Alüvyon Türleri ve Oluşumu

Alüvyon Türleri ve Oluşumu

Muş Ovası Oluşumu ve Özellikleri

Muş Ovası Oluşumu ve Özellikleri

Güncel

Balat Ovası Nerede?

Balat Ovası Nerede?

Güncel

Suruç Ovası Konumu ve Coğrafi Özellikleri

Suruç Ovası Konumu ve Coğrafi Özellikleri