Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Türkiye Ovaları

Türkiye Ovaları

Türkiye Ovaları, Vadilerle parçalanmamış ve çevrelerine göre alçakta bulunmakta olan geniş düzlüklere ova denir. Ova aynı zamanda yeşil düzlüktür. Düzlükler coğrafyamızda deniz yüzeyine göre değişik yükseklikler de görülen az eğimli yerlere verilen isim Ova olarak adlandırılır. Akarsularca yarılmamış ve genellikle üzerinde tarımsal faaliyetin yürütüldüğü düzlüklere ova denilmektedir.

Türkiye'deki Ovaların Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Tarıma elverişli önemli yerleşim alanlarıdır.
 • Akarsu ve göl tortuları ile kaplı olduklarından dolayı verimli arazilerdir.
 • Ovaların etrafında çok sayıda yerleşim alanı bulunduğu ve ulaşımın yönünden kolaylık sağlandığı sahalardır.
 • Ovaların yakın çevresinde kendisini sulayan akarsular bulunmaktadır.
 • Ovaların etrafın sıcak su ve maden suları yönünden elverişlidir.
 • Ekseri Türkiye'de ovalar yer kabuğunun hareketli zeminin de bulundukları için, deprem yönünden tehlike arz etmektedir. Bu hususla depreme karşı dayanıklı olan bu tür arazilerdeki yerleşilecek alanların dikkatle seçilmesi gerekir ayrıca yapılacak olan evler depreme dayanıklı olmalıdır.
 • Türkiye'de ovalar çevresine göre daha fazla alçakta olmaları hasebiyle aynı zamanda havza tabanıdır.
 • Ülkemizdeki kıyı ovalarımızın büyükçe bir kısmı delta ovasıdır. Bu sebeple çok verimli olmakla ülkemizde İhraç ettiğimiz tarım ürünlerinin çoğunluğu bu ovalarda yetiştirilir.
 • Az eğimli olan delta ovalarımızda zaman zaman su taşkınları görülmektedir.
 • Koy ve körfez kıyılarında akarsular tarafından oluşan deltalar zamanla buraların dolmasına sebep oldukları için bu tarz ovaların gelişimi dikkatle izlenmekle ve gerekli önlemler zamanın da alınmalıdır.
 • Ülkemizde tarımını ayakta tutan ve yönlendirmekte olan en önemli yer şekilleridir. Bu sebeple bu tür alanların yerleşkeden uzak tutulmasına azami özen gösterilmelidir. Hızla artmakta olan ve gelişen yerleşim alanları sebebi ile sanayi kuruluşları ile ulaşım ağını bu alanların dışında kalan bölgelerdeki arazilere yönlendirmek en iyi planlama örneğidir.
 • Kıyı bölgelerimizdeki delta ovaları, verimli toprakları ve elverişli iklim özellikleriyle adeta altın üçgen olarak değer kazanmaktadır. Bu nedenle, bu ovalarımızı çok iyi bir şekilde değerlendirerek erozyon ve çeşitli taşkınlardan korunmalıdır.
 • Türkiye'de yüzey şekillerine bağlı olan ovaların yükseltileri ise batıdan doğuya doğru artmakla bu ovalardan yararlanma yöntemleri ve genel özelliklerini böylece sıralamış oluruz.

Türkiye'de ovalar fiziki haritada yükseltilerine göre gösterim şekilleri

 • 0-200 metre arası ovalar koyu yeşil renkle gösterilir.
 • 200-500 metre arası açık yeşil renkle gösterilir.
 • 500-1000 metre arası sarı renkle gösterilir.
 • 1000-1500 metre arası turuncu renkle gösterilir
 • 1500 metre üzerindekiler ise kahverengi renkler ile fiziki haritalarda gösterilmektedir.

Türkiye'de Oluşum Yerine Göre Ovalar


A) Kıyı Ovaları: Deniz kenarında meydana gelmekte olan (Deltalar) ovalardır.

B) İç Ovalar: İç kesimlerde bir kısım doğa olayları ve değişik nedenlerden ötürü çeşitli yükseltilerde meydana gelmiş olan ovalardır.

Türkiye'de Oluşumları Bakımından Ovalar

1-Tektonik (Çöküntü) Ovalar: Depremlerin oluşmasında etken olan fay hattına bağlı olarak meydana gelen çöküntü alanlarının alüvyon ile dolması sonucu oluşan tektonik ovalardır.

Türkiye'de Bölgelere göre tektonik ovalar
 • Marmara Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Bursa Ovası, Adapazarı Ovası, Balıkesir Ovası, Mustafa Kemalpaşa Ovası, İnegöl Ovası, Ergene Ovası, Marmara bölgesinden başlıca tektonik ovalardır.
 • Ege Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Soma ovası, Turgutlu ovası, Salihli ovası, Akhisar ovası, Bergama ovası, Tire ovası, Torbalı ovası, Söke ovası, Alaşehir ovası, Ödemiş ovası, Koçarlı ovası ve Yeni Pazar ovası Ege bölgesinden bulunan başlıca tektonik ovalardır.
 • Akdeniz Bölgesinden bulunan tektonik ovalar; Amik ovası ile Kahramanmaraş ovası Akdeniz bölgesinde bulunan başlıca tektonik ovalardır.
 • Karadeniz Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Bolu ovası, Düzce ovası, Merzifon ovası, Erbaa ovası, Tosya ovası, Sulu ova, Taş ova, Turhal ovası, Niksar ovası, Zile ovası ile Artova ovası Karadeniz bölgesi içinde bulunan başlıca tektonik ovalardır.
 • Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Malatya ovası, Varto ovası, Elazığ ovası, Hınıs ovası, Iğdır ovası, Elbistan ovası, Karlıova, Erzurum ovası, Erzincan ovası, Tercan ovası, Yüksekova, Pasinler ovası Doğu Anadolu bölgesinde bulunan başlıca tektonik ovalardır.
 • İç Anadolu Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Konya ovası, Kayseri ovası, Eskişehir ovası, Develi ovası, Aksaray ovası, Çubuk ovası İç Anadolu bölgesinde bulunan başlıca tektonik ovalardır.
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan tektonik ovalar; Ceylanpınar ovası, Harran Ovası, Suruç ovası, Birecik ovası Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan başlıca tektonik ovalardır.
2-Delta Ovaları: Türkiye'de deniz kıyılarında bulunmakta olan bu ovalar akarsuların aşındırarak taşımış oldukları alüvyal malzemeleri denizin kıyı bölümlerine biriktirmesi nedenleriyle oluşan ova çeşididir.

Türkiye'de Bölge Dağılımına Göre Delta Ovaları
 • Ege bölgesinde bulunan delta ovaları; Balat ovası (Büyük Menderes ile), Menemen ovası (Gediz ile), Dikili ovası (Bakırçay ile), Selçuk–Efes ovası (Küçük Menderes ile) Ege bölgesinde bulunan başlıca delta ovalarıdır.
 • Akdeniz bölgesinde bulunan delta ovaları; Çukurova (Ceyhan ve Seyhan ile) ve Silifke ovası Akdeniz bölgesinde bulunan başlıca delta ovalarıdır.
 • Karadeniz bölgesinde bulunan delta ovaları; Çarşamba ovası (Yeşilırmak ile) ve Bafra ovası (Kızılırmak ile) Karadeniz bölgesinde bulunan başlıca delta ovalarıdır.

Son Güncelleme : 20.01.2024 11:46:48
Türkiye Ovaları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Türkiye Ovaları Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Türkiye Ovaları"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Delta Ovaları
Delta Ovaları
Delta Ovaları: Oluşumuna göre ovalar altı kısımda incelenmektedir. Oluşumuna göre ovalar şunlardır:Tektonik OvalarDelta OvalarKarstik OvalarEski Göl Yeri OvalarıLav Örtüsü OvalarıDağ eteği OvalarıDelta Ovalarının Toprak Özellikleri Nelerdir?Bu türler...
Karstik Ovalar
Karstik Ovalar
Karstik Ovalar: Ülkemizde görülen ova türlerinden biridir. Yeryüzü şekillerinden deniz seviyesinden yüksek olan düzlüklere ova adı verilir. Oluşumuna göre ovalar şunlardır:Karstik Ovalar,Tektonik Ovalar,Delta Ovaları,Eski Göl Yeri Ovaları,Lav Örtüsü ...
Tektonik Ovalar
Tektonik Ovalar
Tektonik ovalar, fay hattına bağlı olarak ortaya çıkan çöküntüler sonucunda oluşan alanların alüvyon birikintileri sonucu oluşur. Buralar önemli tarım ve yerleşim alanıdır. Çok sayıda yerleşim alanı bulunur çünkü çok daha ulaşıma elverişlidir. Sıcak ...
Delta Ovası
Delta Ovası
Delta ovası, delta ovaları akarsuların taşıdığı malzemeleri deniz iç kısmında biriktirmesi ve zamanla buraların düzlükler haline gelmesi ile oluşan ovalardır. Delta ovalarının oluşabilmesi için akıntı olmaması gerekir. Aksi halde akıntı ile alüvyonla...
Amik Ovası Savaşı
Amik Ovası Savaşı
Amik ovası savaşı, Amik ovası güneyde Torosların eteklerinde yer alır. Bu savaş eskiden yaşanmış bir savaş gibi görünse de halen ortaya çıkmamış gelecekte çıkması beklenen bir savaştır. Arapça'da "Büyük Kıyım" anlamına gelen Melhame-i Kübra olarak bi...
Altınbaşak Ovası
Altınbaşak Ovası
Altınbaşak Ovası, bundan yüzyıllar önce dünyadaki yeryüzü hareketleri sonucunda oluşan bir ovadır. Ovalar oluşumlarına göre sınıflandırılır. Türkiye'de bulunan Altınbaşak Ovası tektonik hareketler sonucu oluşan bir ovadır. Çevresel faktörler, doğal f...
Ergene Ovası
Ergene Ovası
Ergene Ovası, Ülkemizin eşsiz coğrafyasının bir parçası olan Ergene Ovası, Trakya bölgesinde bulunan Kırklareli'ye bağlı Babaeski ilçesi mülki sınırları içinde yer alan Ergene ovası verimli ve sulak toprakları ile tarım arazisi olarak kullanıma çok u...
Vardar Ovası
Vardar Ovası
Vardar, sözünün bilinen kökenine ait görüşlerden birisine göre bu söz, Trakya'daki dillerde “Bardários” sözünden geldiği bilinmektedir.Vardar Bölgesi Makedonya'nın 8 istatistiksel bölgelerinden birisidir. Makedonya'nın güney kısmında yer alır. Toprak...
Amik Ovası
Amik Ovası
Amik Ovası, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde Hatay İlinde bulunur. Türkiye'nin verimlilik bakımından en verimli ovası Amik Ovasıdır. Kalın alüvyal toprak tabakası ile kaplı olan ve zirai potansiyel bakımından en verimli ovası olarak bilinir. Hatay ilin...
Balat Ovası Nerede
Balat Ovası Nerede
Balat Ovası Nerede, Ova coğrafyada, deniz seviyesine göre değişik yüksekliklerde bulunan az eğimli bölgelere verilen isimdir. Düzlükler çiftçiliğe dağlardan ya da yaylalardan daha da elverişlidir. Birikinti ovaları adı verilen diğer adıyla alüvyonlu ...
Çarşamba Ovası
Çarşamba Ovası
Çarşamba Ovası, Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde orta Karadeniz Bölümünde Bulunun Samsun ilinin nüfus bakımından 3. Büyük ilçesidir. Samsun ilinin doğusunda yer almaktadır. İlçe merkezi Samsun'a 33 KM uzaklıktadır. Samsun'un ilçesi olan Çarşamba Ovasın...
Konya Ovası
Konya Ovası
Konya Ovası, Konya ovası İç Anadolu Bölgesinde Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir ve İç Anadolu'nun ortasındadır. Konya ovasında büyüklü küçüklü göller ve barajlar vardır. Ova budağının güneyi ve Çumra anın güneyinde yer alır. Bu ova Türkiy...

 

Delta Ovaları
Karstik Ovalar
Tektonik Ovalar
Delta Ovası
Amik Ovası Savaşı
Altınbaşak Ovası
Ergene Ovası
Vardar Ovası
Amik Ovası
Balat Ovası Nerede
Çarşamba Ovası
Konya Ovası
Kıyı Ovaları
Iğdır Ovası
Silifke Ovası
Bafra Ovası
Harran Ovası
Akdeniz Bölgesindeki Ovalar
Elmalı Ovası
Tercan Ovası
Büyük Menderes Ovası
Marmara Bölgesindeki Ovalar
Dağ Eteği Ovası
Muş Ovası
Türkiye Ovaları
Malazgirt Ovası
Karadeniz Bölgesi Ovaları
Bakırçay Ovası
Ceylanpınar Ovası
Erbaa Ovası
Popüler İçerik
Kıyı Ovaları
Kıyı Ovaları
Kıyı ovaları, Ova coğrafya da deniz yüksekliğine göre değişik yüksekliklerde olan az eğilimli olan yerlere verilen isimdir. Ovalar en önemli tarım sah...
Iğdır Ovası
Iğdır Ovası
Iğdır Ovası: Bu ova adından da anlaşılacağı üzere Iğdır ilinde bulunmaktadır. Iğdır ovasının bir diğer adı Sürmeli Çukurudur. Aras Dağlarının Aras ...
Silifke Ovası
Silifke Ovası
Silifke Ovası, Ülkemizin doğal güzellikleri ile bezenmiş güzel bir Akdeniz kasabası olan Silifke gezilip görülmeye değer önemli bir bölgemizdir. Mülki...
Bafra Ovası
Bafra Ovası
Bafra ovası, Samsun ilimizde on dokuz mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırında yer alan bir ovadır. 56000 hektarlık bir alana sahiptir ve Türkiye'nin...
Harran Ovası
Harran Ovası
Harran Ovası, Şanlıurfa ilinin güneydoğusundan başlayan ve Suriye sınırına kadar dayanan bir bölgedir. bu ovada yer alan tarihi meşhur Harran ilçes...
Akdeniz Bölgesindeki Ovalar
Akdeniz Bölgesindeki Ovalar
Akdeniz bölgesindeki ovalar, Akdeniz Bölgesi bilindiği gibi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Akdeniz bölgesinin ikliminden dolayı ve sulama ...
Elmalı Ovası
Elmalı Ovası
Elmalı Ovası; Muğla ilinin sınırları içerisinde yer alan ancak Antalya iline bağlı ilçelerden birisi Elmalıdır. Antalya ilinin yaklaşık olarak 115 km...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Delta Ovaları
Karstik Ovalar
Tektonik Ovalar
Delta Ovası
Amik Ovası Savaşı
Dağ
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Dağ
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024